KHK TV, Ahmet Erkan Yiğitsözlü

Aile Danışmanı, Eğitimci, Psikolog Mehmet Ülgen, yaşanan adaletsizlikler ve demokrasi dışı uygulamalar, insanların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini kaydetti. Anti deprasan kullanımının çoğalması, artan intiharlar, aile içi şiddetin artması gibi olayların toplumun ruh sağlığının bozuk olduğuna dair işaretler olduğunu belirten Ülgen, KHK’lıların yaşadıkları travmanın ise çok daha dramatik olduğunu kaydetti.

KHK Tv’den Ahmet Erkan’a konuşan Eğitimci, Aile Danışmanı, Psikolog Mehmet Ülgen, uzun süre insanların evde kalmasının psikolojik etkilerinin olduğunu kaydetti. İnsan yaşamını tehdit eden durum karşısında, insanların kaygı ve endişeye kapılabileceğini aktaran Ülgen, İnsanların her gün yaptıkları rutinin bozulması yeni bir uyum süreci gerektiriyor haliyle. Salgının, sosyo-ekonomik boyutu var. Gıda, işsizlik gibi sorunlar endişeye ve karamsarlığa neden olarak, ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor“ dedi.

“TOPLUMDA DEVLETE KARŞI GÜVEN SORUNU VAR”

Türkiye’de siyasal ve ekonomik istikrarsızlığın olduğunu toplumun büyük çoğunluğunun güven sorunu yaşadığını belirten Ülgen “Siyasal iktidarın güven konusunda sicili zaten bozuktu. Şimdi yaptıklarıyla bu güven sorunu daha da kırılganlaştı” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ İLE RUH SAĞLIĞI BOZUKLUKLARI ARTABİLİR”

Anti depresan kullanımının artışı, aile içi çatışmalar, intiharlar, toplumun ruh sağlığının olumsuz olduğuna işaretler olduğunu aktaran Ülgen “Pandemi ile bu durum biraz daha artıyor. Demokrasi yoksa siyasal istikrar yoksa adalet yoksa insanların ruh sağlığı daha bozuk olabiliyor. İnsanlar KHK’larla işlerinden oldu. Bu durumda insanlarda ruh sağlığının bozulması normal. KHK insanların işinden olması anti demokratik bir uygulama. İnsan haklarına aykırı bir uygulama. KHK ile işinden olanların darbe ile bir ilişkisi yok aslında. Adaletsiz ve hukuksuz bir uygulama”

“KHK İLE İŞTEN ATILMA TRAVMA YARATTI”

KHK ile hukuksuz bir şekilde işinden atılmanın insanlarda ciddi bir kırılganlık yarattığına dikkat çeken Mehmet Ülgen, şunları söyledi: “Devletin yasal bankasına para yatırdığı ve yasal bir derneğe üye oldukları için terörle suçlandılar. Bu büyük talihsizlik. Bu da haliyle KHK’lılarda büyük bir travma yaşattı. Bu süreç, herkesi farklı etkiledi. Bazılarımız çok daha travmatik yaşadı. Bazılarımız ise kaynakları itibariyle daha az hasarla atlatmış olabilir. Normalleşme yaşansa bile bu dönemde de travmatik etkiler devam edecektir. Bu nedenle bu kişilerin ruh sağlığı danışmanlarından destek olması gerekebilir”

Röportajın tamamını buradan ⤵️⤵️ izleyebilirsiniz.