KHK TV

3. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporu tamamlandı. Raporu hazırlanmasında büyük emeği olan Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu, KHK Tv’ye  raporla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

OHAL ve KHK Mağdurlarına Yapılanlar Tesadüf  Değil Sistematiktir

Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu OHAL ve KHK mağdurlarına yapılanlar, tesadüf değil sistematiktir. 3. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporu tamamlandı. Rapora göre OHAL’in maliyetleri her geçen yıl katlanarak artıyor.

Adıyaman Üniversitesi’nde görev yaparken 672 nolu KHK ile ihraç edilen Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mağdurlar İçin Adalet Platformu ve KHK’lı Platformları Birliği katkılarıyla hazırlanan 3. Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri Raporu açıklandı.

Çalışmaya toplamda 3 bin 305 kişi katıldı. Katılımcıların 2 bin 748’i OHAL ve KHK mağduru, 332’si mağdur yakını, 225’i ise doğrudan mağduriyeti olmayan bireylerden oluşuyor. Çarpıcı detayların öne çıktığı rapora göre KHK’lıların %99.1’i yüksekokul, lisans veya doktora mezunu.

Bin yedi yüz sayfadan oluşan raporda öne çıkan bir diğer konu ise intihar ve boşanma olaylarının Türkiye ortalamasının üstünde olması. İşkence, itirafçılık, ölümler, intiharlar, boşanmalar, ötekileştirmeler, nefret söylemleri ve daha birçok konuya yönelik soruların yer aldığı raporu ihraç akademisyen Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu KHK Tv’ye değerlendirdi.

KHK’lıların Eğitim Oranı: %99.1 Yüksekokul, Fakülte, Lisans Veya Doktora Mezunu

TÜİK verilerine baktığımız zaman lisans ve yüksek lisans mezunlarının genel oranı yüzde 17 ama OHAL ve KHK mağdurlarının lisans ve yüksek lisans oranı yüzde 99’un üzerinde. Bu, iktidarın da açıkladığı şekliyle şu anlama geliyor; eğitim seviyesi arttıkça bize destek azalıyor, bizim için en makbul vatandaş en eğitimsiz vatandaştır.  Muhalefet demeyeceğim çünkü neticede bu ülke hepimizin, tabii iktidara muhalefet etme hakkı da var insanların ama burada asıl mevzu yandaşlık. Bu nedenle iktidar kendisine yandaş olmayan, en eğitimli, en nitelikli, en bilgili, en yetenekli kesimleri hedef aldı. Çünkü bu kesim kendilerine ihtiyaç duymadan bir yerlere gelebilecek bir kesim. Bu insanlar kendi yeteneklerime güveniyorlar. İktidara yanaşarak bir yere gelmeyi düşünmüyorlar. Dolasıyla iktidar bu insanları kendisine tehdit olarak görüyor. Kaba tabirle istedikleri hukuksuzlukları bu şekilde yapabiliyorlar. Bu insanların yerine kendilerine göre daha makbul gördükleri kişileri getirerek istedikleri hedefe ulaşmaya çalışıyorlar.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Dilerseniz raporun tamamına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.