KHK TVAhmet Erkan

Gazeteci ve Yazar Yavuz Baydar, Türkiye’de iktidara alternatif olacak bir muhalefetin olmadığını kaydetti. Baydar Türkiye’deki yaşanan hak ihlallerinin kısa sürede çözülmeyeceğini bu yüzden iktidara karşı olan muhalefetin, farklı ideolojik ve siyasi farklılıklara aldırmadan birleşmesi gerektiğinin altını çizdi. Tecrübeli gazeteci Yavuz Baydar KHK Tv’den Ahmet Erkan’ın sorularını yanıtladı.

“MUHALEFET HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA TEK SES OLMALI”

Konuşmasında iktidarın baskılarına karşı muhalefete büyük iş düştüğünden bahseden Baydar, şunları söyledi: “Çözüm mercii olan siyasette de bir hareketlilik yok. Muhalefette de bir hareketlilik yok. Muhalefette birlik ve beraberlik mesajı verilmeli. Muhalefet, bu birlikteliği sağlayamıyor. Bütünleştirici, farklı siyasi görüşleri içine alan bir eğilim yok. Herkes kendi mahallesinden ses çıkarıyor. Diğer mahalle ile pek ilgilenmiyor, bizden olmayanın canı çıksın anlayışı var. İktidar da bunu gülerek izliyor. Parça parça olan bir muhalefetin, bir değişim ve dinamik üretmesi zor.”

Baydar, medyanın büyük kısmının iktidar güdümünde olduğunu, çok küçük bir kısmının ise maddi sıkıntılar geçirdiğini, ayrıca Tele 1 ve Halk TV üzerinde baskılar oluşturularak, susturulmaya çalışıldığını kaydetti.

İktidarın, ülkede hak ve özgürlükler konusunda baskıyı arttırdığında, muhalefetin gerekli ve yeterli tepkiyi göstermediğini aktaran Baydar, baroların tepkisine rağmen meclisten “çoklu baro” yasasısını geçirebilen hükümetin her türlü baskıyı kurabileceğine dikkat çekti.

Kısa Sürede Çıkış Yolu Görmüyorum

KHK’lılara yapılanların; ancak Nazizm ve Stalanizm ile açıklanabileceğini aktaran Yavuz Baydar, “Kısa sürede çıkış yolu görmüyorum. Komisyonun samimiyetsizliğini gördük. Göstermelik bir mekanizma. Bu da hak kayıplarına neden oluyor. Cumartesi Anneleri de aynı durumda. 1994’den bu yana mücadele ediyorlar. KHK’lılalara da aynı şey yapılıyor. Bu iktidar, varlığını devam ettirdiği müddetçe de bunun devam edeceği görülüyor. Türkiye evrensel hukuku da tanımayan bir süreç içerisine girdi.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Genel yayın Yönetmenimiz Prof. Dr. Haluk Savaş‘a da değinen Baydar, siyasetten KHK meselesine, yaşanan hak kayıplarına, Türkiye’de medyanın durumuna kadar çok sayıda konuya değindi.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan izleyebilirsiniz.