KHK TVBerna Kavaklı

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu gündemi KHK TV’den Berna Kavaklı’ya değerlendirdi.

KHK’larla  Nazi Almanya’sı Usulü  Soykırım Uygulanıyor

KHK’larla 21. yüzyılda Nazi Almanyası usulüyle devletin vatandaşına soykırım uyguladığını savunan Gergerlioğlu KHK’lıların eş ve çocuklarını cezalandırdığını söyledi.

Cemal Yıldırım’ın ve Yanındaki  Arkadaşlarımızın Amacı, Zulmü Türkiye’ye Duyurmaktır

Ülkedeki hukuksuzlukları protesto etmek ve KHK’lıların sesini duyurmak için İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş başlatan Cemal Yıldırım ile arkadaşları Resul Kalyoncu ve Muhammed Semih Karaoğlu’na destek olan Gergerlioğlu, “Haklarını savunan 3 arkadaşımız için 15-20 polis sürekli takip etti ve yürüyüşüne engel oldu. Kocaeli’nde bu polislerin sayısı yüzü geçti ve yürüyüşe engel olundu. Bu arkadaşlarımızın amacı zulmü Türkiye’ye duyurmaktır.

Cemal Yıldırım; onurlu, erdemli bir insandır. Kendi için değil tüm mağdur ve mazlumlar için kendini ortaya koymuştur. Allah yolunu açık etsin. Biz elimizden geldiğince bu arkadaşların yanında olacağız.” diye konuştu.

Yaşananlara Siyaset, Sivil Toplum ve Aydınlar Sessiz

Türkiye’de yaşananlara siyaset, sivil toplum ve aydınların sessiz kaldığını belirten Gergerlioğlu şunları söyledi: “Bu acımasızlıklar, bu zulümler karşısında susanlar; bu sessizliğinin utancını bir gün mutlaka yaşayacak. Ahmet Burhan’lar, tedavisi geciktirilen Haluk Savaş’lar, Fatih Terzioğlu’lar, Mevlüt Öztaş’lar ve daha yüzlerce, cezaevinde öldürülen Halime Gülsu’lar, Muzaffer Özcengiz’ler, Nesrin Gençosman’lar… Daha ismini sayamayacağımız yüzlerce kişinin mutlaka hesabı verilecek, bunlara sessiz kalanlar mutlaka vicdan acısı çekecek. Çünkü yapılan zulmün boyutu çok fazladır.

OHAL Kalktı Ama Gayri İnsani Uygulamalar Devam Ediyor

Uşak emniyeti tarafından gözaltına alınan 30 kız öğrenci hakkında konuşan Gergerlioğlu, “Aileler dışarıda perişan durumda bekletiliyor, genç kadınlar avukatlarıyla görüştürülmüyor, ifadeler geç alınıyor. Türkiye’de her kesime yönelik gözaltılar yaşanıyor. Oysa iktidardaki partiye göre güya OHAL kalktı, Türkiye demokratikleşiyor gibi iddialar var ama gayri insani uygulamalar devam ediyor.” dedi.

AİHM Başyargıcının Doktora Alması, Hukuksuzluklarda İmzası Olanlarla Görüşmesi Utanç Vericidir

AİHM Başhakimi Robert Spano’nun Türkiye ziyaretini değerlendiren Gergerlioğlu, “AİHM bizim açımızdan oldukça sabıkalı işler yaptı. 4 yıl önceki zulme aracılık etti ve iktidarla paralel bir duruş sergiledi. AİHM 25 bin dosyayı geri iade ederek Türkiye’ye OHAL komisyonu kurma aklını verdi. Bu komisyon on binlerce hukuksuzluğa karar verdi. Bunlar arasında intihar edenler oldu, açlık grevlerine başvuranlar oldu. Evleri yuvaları dağılanlar oldu, ruh sağlığını kaybedenler oldu. AİHM Başyargıcının İstanbul Üniversitesi’nden fahri doktora alması, hukuksuzluklarda imzası olan devlet adamlarıyla görüşmesi utanç vericidir.” İfadelerini kullandı.

Dilerseniz röportajın tamamını buradan ️ izleyebilirsiniz.