KHK TVMünir Korkmaz

3 Temmuz 1992’de kurulan Mersin Üniversitesi’nin kurucularından Prof. Dr. Ayşe Yılgör, KHK ile ihraç olan binlerce akademisyenden birisi. “Bu Suça Ortak Olmayacağız” adlı Barış bildirisine imza attığı için kurucusu olduğu üniversiteden atılan Prof. Dr. Yılgör, şimdilerde kooperatif çalışmaları yürütüyor. Hayata her zaman umutlu baktığını, kaybetmiş gözükseler de aslında haklı oldukları için kazandıklarını aktaran Yılgör, kendisini “İflah olmaz umutlu bir kişilik” olarak görüyor.

Mersin’de ihraç olan akademisyenlerle “Kültürhane”yi açan ve burada araştırma yapmak isteyenler için büyük bir kütüphane kuran ihraç Akademisyen Ayşe Yılgör, yaşadıklarını KHK TV’den Münir Korkmaz’a anlattı.

“ARAMIZA HOŞGELDİNİZ”

Üniversiteden ihraç edilmeyi beklediğini aktaran Yılgör, ihracını Ege Üniversitesinden bir arkadaşının arayıp  “Aramıza Hoşgeldiniz” diyerek haber verdiğini kaydetti. İhraç edilmeleri sonrası ihraç arkadaşlarıyla birlikte kapsamlı bir araştırma kütüphanesi kurduklarını belirten Prof. Dr. Ayşe Yılgör, ayrıca kooperatif çalışmaları yaptıklarını burada bir şeyler yetiştirmek isteyen kadınlara destek verdiklerini dile getirdi.

“KAYBETMİŞ GİBİ GÖZÜKSEK DE KAZANACAĞIZ ÇÜNKÜ HAKLIYIZ”

Kendisini “İflah olmaz şekilde umutlu bir kişilik” olarak tanımlayan Prof. Dr. Ayşe Yılgör, “Umut beni yaptığım mücadelede tutuyor. Şu anda kaybetmiş gibi gözükebiliriz; ancak şuna inanıyorum haklı olan kazanır” ifadelerini kullanıyor.

“DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI İNSANLAR AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ”

İnsanların bu ülkede sadece düşüncelerinden dolayı açlığa mahkum edildiğini, cezaevine gönderildiğini, sürgün edildiğini aktaran Yılgör, “Ancak ben umutluyum; çünkü diğer KHK’lı arkadaşların çalışmalarını görüyorum. Onlardan güç alıyorum. Biliyorum ki bizim yaptığımız çalışmalar da diğer KHK’lı arkadaşlara umut oluyordu” ifadelerini kullandı. Bu dönemin en önemli özelliklerinden birisinin farklı görüşteki KHK’lıları bir araya getirdiğini aktaran Yılgör, bu insanların ortak özelliğinin KHK ile mağdur edilmelerini olduğunu sözlerine ekledi.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.