KHK TVAhmet Erkan

KHK İle ihraç edilen 2 çocuk babası KHK’lı tarih öğretmeni Mustafa Mutlu, büyük maddi sıkıntılar yaşadıklarını belirterek “9 ay boyunca beni kimse ne aradı ne sordu. Bir kışı tüpsüz geçirdik. Toplum bizi tamamen dışladı” dedi.

“BU TOPRAKLARDA DOĞDUM BU TOPRAKLARDA ÖLECEĞİM BİR YERE GİTMİYORUM”

2019 yılına kadar pasaportu olmasına rağmen yurtdışına gitmeyi hiç düşünmediğini aktaran Mutlu,  “ Ben bu topraklarda doğdum. Ben bu topraklara aitim. İnşallah bu topraklarda da öleceğim hiçbir yere gitmeyeceğim” diye konuştu. Toplumun yıllarca eğittiği, emek verdiği insanları bir gecede söküp attıklarını aktaran KHK’lı Tarih Öğretmeni Mustafa Mutlu, yaşadıklarını KHK Tv’ye anlattı.

KHK ile atılan insanların hiç birisinin vatanına ihanet etmediğini aktaran Mustafa Mutlu, “Bu insanlar geçen onca zamana rağmen tüm yaşadıklarına rağmen şiddete bulaşmadılar. Ben bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bu insanlar bu topluma saygısızlık etmedi. Bu insanlar vatanını milletini seven insanlar” ifadelerini kullandı.

“KİMSE BİZE İŞ VERMEDİ”

 İhraç olduktan sonra bir süre işsiz olarak çalışan 22 yıllık KHK’lı öğretmen Mustafa Mutlu, inşaatlarda yevmiye ile çalışarak geçimini sağlamaya çalışıyor. İhraç olmasıyla birlikte hayatının 360 derece değiştiğini dile getiren Mustafa Mutlu, “Kimse bize iş vermek istemedi. Oturduğum apartmanda herkes bizi “terörist” olarak görüyordu. Yıllardır tanıdığım insanlar telefonlarıma cevap vermedi. Toplum tamamen bizi tecrit etti dışladı.” dedi.

“TOPLUM BİZİ TAMAMEN DIŞLADI”

Bir süre mevcut ortamında kaldıktan sonra maddi imkânsızlıklar ve toplumun dışlamasıyla mevcut oturduğu derme çatma eve taşınan KHK’lı Öğretmen Mustafa Mutlu, şunları söyledi: “Ekim ayı sonunda taşındım. Getirebildiğim eşyaları getirdim. 9 ay kimse beni arayıp sormadı. Maddi imkânsızlıklarım vardı. Bir kışı tüpsüz sobasız geçirdim. Mayıs ayı sonunda bir arkadaşım geldi durumumu görünce şaşırdı. Elektrik sobası doğru dürüst çalışmıyordu. Alışveriş yaptığım yerlerde gelmem istenmiyordu. Rahatsız olduklarının farkındaydım. Uzun süre sabrettim. Yani toplum tamamen bizi dışladı.”

“YAŞADIKLARIMIZ AĞIR BİR SÜREÇ”

Biz, kimsenin malına canına göz dikmedik diyen Mutlu “Uzun süre sonra toplum bizi tanıdıkça kabul etti. Bu süreçten özellikle çocuklar etkilendi. Çocuklar okula gitmek istemedi. Ağır bir süreç yaşadık” ifadelerini kullandı. Çalışma konusunda büyük sıkıntılar yaşadığını aktaran KHK’lı öğretmen “Ustası olmadığınız işin çıraklığı gerçekten çok zor. Bu anlamda büyük sıkıntılar yaşadım. Yevmiyeci olarak birçok işe gittim. Çünkü başka çarem yoktu. 22 yıllık öğretmenlikten sonra bu durum çok zordu; ama yapacak bir şeyim de yoktu mecburdum” ifadelerini kullandı.

“BU TOPRAKLARIN YETİŞTİRDİĞİ İNSANLAR AVRUPAYA GÖÇ ETTİ”

Bir öğretmen olarak eğitimin halinin içler acısı olduğunu aktaran Mutlu, “Zulme destek veren bir toplum olmaması için çocuklarımızı bu şekilde yetiştirmeliyiz. Bu süreçte donanımlı, yetişmiş insanları harcadılar. Eğitimsiz insanlara dokunmadılar. Bir nevi toplum kendi ayaklarını doğramış oldu. Böyle insanlar Avrupa’ya göç ettiler. Bu toprakların yetiştirdiği insanları şu anda Avrupa kullanıyor” diye konuştu.

Dilerseniz programın tamamını buradan izleyebilirsiniz.