KHK TVAhmet Erkan

Kanser hastası KHK’lı Öğretmen Rana Kaya, “En büyük acıyı eşimin gözaltına alındığı gün yaşadım. Benim için o gün hayat bitmişti. O gidince bir hafta yerimden kalkamadım” dedi. Açığa alındıktan sonra psikolojik sorunlar yaşadığını ve iki sene boyunca aynı kanepede aynı yerde oturduğunu ifade eden Kaya, şöyle devam etti. “Eşim gözaltına alınınca anladım hayatın ne kadar zor olduğunu. Beni ne kadar zor şeylerin beklediğini, hayatın bütün yükünün bana kaldığını o zaman öğrendim. Biz sadece işten atıldığımızla kalacağız. Ama insanlar bu süreçte hastalandı, insanlar cezaevine girdi, burada yaşayamayacağını anlayan insanlar Meriçten geçerken boğuldular. O kadar büyük acılar yaşandı ki ve onların her bir acısı benim olmaya başladı. Ben En büyük acıyı ise eşimin gözaltına alındığı gün yaşadım. Benim için o gün hayat bitmişti. O gidince bir hafta yerimden kalkamadım. Tabi o sırada benim sağlık problemim var. Eşim gözaltındayken kanser olduğumu öğrendim. Eşim adliyeye sevk edildiğinden ben ameliyattan çıkmıştım. Eşimin yanımda olmayışı kendisini çok kötü hissettirdi. Saçma sapan şeyleri güçlü bir adamı nasıl erittiğini gördüm. Hayatımda gördüğüm en güçlü insanlardan biriydi. Hep beni ayakta tutardı, hep yanımdaydı. Ama orada nasıl eridiğini gördüm. Ameliyatlı halimle adliye koridorlarında eşimin adliyesini bekledim.”

7 ŞUBATTA MESLEĞE BAŞLAMIŞTIM 7 ŞUBATTA İHRAÇ OLDUM

 “Göreve 7 şubatta başladım 7 şubatta tarihinde de ihraç oldum” diyen Kaya, “Eylül ayında açığa alınmıştım ve ekimde göreve geri dönderildim. Sonra şubat ayına kadar devam ettim görevde. Daha sonra Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmüştü. Sonra bana bir yazı geldi ‘görevde bulunmanız sakıncalı görüldüğü için açığa alındınız’ diye. Benim bu olaylarla ne alakam var diye düşündüm. Sonra da tabi ihraç edildim” diye konuştu.

TIRNAKLARINI KAZIYARAK GELDİĞİMİZ MESLEKTEN İHRAÇ EDİLMEK ÇOK ÜZÜCÜ

 İhraç edilirken çok üzüldüğünü söyleyen Kaya, “İhraç olduğumu eşim ve ailem bana ilk başta söylemediler. Daha sonra söylediklerinde çok üzülmüştüm. Çok emek vererek geldiğiniz bir yer. Tırnaklarınızı kazıyarak, dershaneye gitmişsiniz, test çalışmışsınız sabahlara kadar uyuyamamışsınız, insanların önüne geçmek için bir çaba sarf ediyorsunuz ama hiçbir suçunuz yokken yasal olan bir bankaya para yatırdığınız için sizi görevden atıyor” dedi.

 HAKKIMI ARAMAYI PLATFORMLARDA ÖĞRENDİM

Eşi cezaevindeyken KHK platformlarıyla tanıştığını dile getiren Kaya, “Orada hakkımı aramayı öğrendim. Bize yapılanların hukuksuz olduğunu öğrendim. 2 yıl boyunca bir kanepede oturmanın yanlış olduğunu öğrendim. Yani bazı KHK’lıların KHK’dan haberi olmayan insanlar var. Biz kötü bir şey yapmadık. Hepimiz ülkemizi seven, hepimiz donanımlı, eğitimli insanlarız. Bu haksızlıkların insanlara anlatılması lazım” diye konuştu.

Daha fazlasını KHK TV YouTube Kanalından izleyebilirsiniz.

Bağımsız bir gazeteci olarak amacımız; dönemin sosyal hafızasını tutmak, insanlara KHK hukuksuzluğunu duyurarak bu ülkede KHK hukuksuzluğunun son bulmasına katkı sunmak.

Bu yolculukta bize katılmak ve KHK zulmünü duyurmak için
KHK TV’ye Abone Ol.

KHK TV; İnsan Haklarının Peşinde!